Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 13:23 Bu haber 2807 kez okundu
 
Hatalı arazi ölçümleri köyü karıştırdı!
Karacabey'in kırsal mahallelerinden İnkaya'da vatandaşlar köylerinde yapılan hatalı arazi ölçümlerinden şikâyetçi. Sorunun devletin kadastro ölçüm işini özelleştirilmesi ile birlikte başladığı iddia edildi.
YAŞAM Haberi
Hatalı arazi ölçümleri köyü karıştırdı!

   Karacabey'in şirin köylerinden İnkaya'da son zamanlarda yapılan arazi ölçümlerinin tapulama esnasında yapılan ölçümlerle uyuşmadığını iddia eden köylüler isyan etme noktasına geldi.

   Konu hakkında bilgi veren İnkaya Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İdris Yıldız, Köylerinde 1962 yılında kadastro çalışması yapıldığını bu çalışmaların günümüze kadar sorunsuz bir şekilde köylüler tarafından uygulandığını ve eski tapulama ile ilgili köyde bir sorunun olmadığını belirtti. Sorunun devletin kadastro ölçüm işini özelleştirilmesi ile birlikte şuan resmi olarak ölçüm yetkisi olan büronun kullandığı ölçüm değerleri ile tapulama esnasında kullanılan ölçüm değeri arasında farklılık olduğunu bildirdi. Yıldız, "Eskiden beri süre gelen tarla sınırlarında çok büyük kayma ve bozukluklar olmamasına rağmen yeni yapılan ölçümlerde yer yer arazi sınırlarında 10-15 metreye yakın kayıklıklar ortaya çıktığını bunun da köydeki tüm parselleri etkilediğini ifade etti.

   İnkaya Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İdris Yıldız, "Yeni ölçüm sonunda ortaya çıkan tabloda vatandaş bir birini suçlamakta ve adli boyuta taşınacak davalık ölçümler meydana geliyor. Sorunun temelinde yeni ölçüm var.  Ölçüm yapılan yerlerin tapulama esnasında kullanılan değerlere uymamasından kaynaklandığını, bunun sınırdaş parsel köylülerin birbirine kötü gözle bakmasına sebep oluyor." dedi.

   Başkan Yıldız,Sorunun 1962 yılında yapılan kadastro çalışmalarında kullanılan ölçüm değerleri sınır mihenk taşları ve  bütünleşik yan parselleri kontrol ederek yapıldığında çözülecek.  60 yıldır köylünün ekip biçtiği hatta meyve ağacı ektiği tarlanın ölçümü ile yan parselin içinde dahi göründüğü yanlış ölçümden dolayı başkasının tarlasının içinde kendi ağaçlarının kaldığı olan köylülerin olduğunu bunun köydeki hali hazırda olan huzur ve sükuneti de bozuyor."

   Konunun epey sıkıntılı ve can sıkıcı olduğunu ifade eden Yıldız, "Bu işi çözme noktasında da Karacabey Kadastro Birimi'nin hiç bir şey yapamıyor olmasınada anlam veremiyoruz. Kurumların birbirine suçu atarak çözüm bulunamaz. Köy içinde çok büyük sıkıntılar olmadan bu işin sorumluları tarafından gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Tarlasına resmi ölçüm yaptıran vatandaşın elinde ölçüm yapılırken pafta parsel haritalarının olmadığı için yapılan her işlemin doğru ve sorunsuz olduğunu sanıyor. Yan parsel sahipleri ile haksız yere kavgalar oluyor. Konunun bir an önce çözüme kavuşması için yetkilileri göreve davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Hatalı, arazi, ölçümleri, köyü, karıştırdı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.